/“Kodlama” dersi materyalleri eğitime hazırlandı.

“Kodlama” dersi materyalleri eğitime hazırlandı.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu ihtiyaç duyulan her türlü veriye hızlı bir şekilde erişim imkanı sağlayan bilgi ve iletişim teknolojilerinin, günlük yaşamın vazgeçilemeyecek bir unsuru olduğunu ifade ederek ; “Günümüzün çocukları, teknolojiyle içiçe bir dünyaya gözlerini açmakta ve doğdukları anda bu teknoloji ile tanışmaktadırlar.Öğrencilerimiz hayatının hemen her noktasında teknoloji ile iç içe bir yaşam sürmektedir” ifadesinde bulundu.

Gençoğlu, Milli Eğitim Bakanlığının da öğrencilere teknolojiyi doğru, etkili ve fayda sağlayıcı şekilde kullanmayı öğretmek ve teknolojik materyalleri faydalı bir eğitim aracı olarak kullanabilmelerini sağlayabilmek adına çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini bildirdi.

Bibip.org Türkiye’de görevde olan il temsilcileri ile birlikte kodlama eğitimi için uygun olan materyalleri nasıl kullanabilecekleri ile ilgili öğrencilere ve velilere küçük bir uygulama eğitimi yaptırarak materyalleri etkili kullanmalarını sağladı.

Ortaokul 5. sınıflara bu yıl ilk kez kodlama içerikli derslerin verileceği bilişim teknolojileri ve yazılım derslerini almaya başladıklarını dile getiren Gençoğlu, bu kapsamda bu sınıfların öğretim programlarını güncelleme çalışmalarını tamamladıklarını bildirdi. Gençoğlu, Google ile imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde, bilişim teknolojileri ve yazılım dersine yönelik öğrenci ve öğretmenlerin kullanacağı öğretim materyallerinin geliştirildiğini söyledi.

KAPSAMLI ÇALIŞMALAR YAPILDI

Gençoğlu, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda, Google desteği ile akademisyenler, öğretmenler ve birçok uzmanla birlikte çalışılarak hazırlanan materyallerin, öğrenci ve öğretmenlere zengin ve uygulanabilir kaynaklar sağladığını kaydetti.

Gençoğlu, “Bilişim teknolojileri ve yazılım dersi için uygulamaya dönük, nitelikli materyaller olarak interaktif sınıf içi etkinlik uygulamaları, çalışma kağıtları, sunumlar, videolar, animasyonlar, afişler ve öğretmen rehberi hazırlandı. Bu yıldan itibaren uygulanmaya başlanan derslerin materyallerine öğretmenler, öğrenciler ve veliler ‘tegm.meb.gov.tr’ adresinden ve EBA’dan rahatlıkla ulaşabiliyor.” bilgisini paylaştı.

Bilişim teknolojileri ve yazılım dersi kapsamında hazırlanan materyaller ile oyunlarla desteklenmiş, ilgi çekici bir ders ortamı tasarladıklarını ifade eden Gençoğlu, ayrıca öğretmen eğitimleri konusunda çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Bibip.org üzerinden tüm öğrenciler üyelik oluşturarak , kodlama eğitimlerini yaş seviyelerine göre seçip , videolar izleyerek kolaylıkla tekrar tekrar izleyerek öğrenme faaliyetlerine katkıda bulunuyor.