/EĞLENCE VE EĞİTİM TEK BİR NOKTADA BİRLEŞECEK

EĞLENCE VE EĞİTİM TEK BİR NOKTADA BİRLEŞECEK

Günümüz çocukları bilgisayarlar ve diğer teknolojilerle içiçe olarak büyümektedir. Modern teknolojiyi bildikleri göz önüne alındığında, ortaokula giden çocuklardan genç öğrencilere kadar  STEM derslerinde belirli cihazların, uygulamaların veya donanımların kullanılmasını önerirken, onları meşgul etmeye ve heyecanlandırmaya yönelik ‘başaracağı kesin olan (sure-fire)’ bir yol olacağını varsaymak güvenli olacaktır. Bununla birlikte, öğretmenler bu alışkanlıkların aslında öğrenciler arasında bir ilgisizlik duygusu geliştirdiklerini düşünüyorlar. İronik olarak, STEM derslerini öğrencinin ilgi alanınına hitap edecek şekilde ortaya koymak gittikçe zorlaşıyor.

STEM derslerine karşı heyecan oluşturmak için birçok özel okul ve devlet okulu Bibip.org il temsilcileri vasıtasıyla Kodlama eğitiminin önemini anlatmaları üzerine okullardaki öğrencilerin akıllı telefonlar, tabletler, video oyun konsolları ve diğer cihazlar gibi günlük olarak zaten ilgilendiği teknolojilere eğitim değeri kazandırmaları için destek eğitimler istemeye başlamıştır. Önümüzdeki beş yıl içerisinde, öğrencilerin ilgisini çekecek bir eğlence ve eğitim birleşimi göreceğiz. Örneğin, eğitim içeriğini mobil oyunlara entegre etmek öğrencilerin meşgul olduklarını ve oynadıklarını hissetmelerini sağlayacaktır (aslında öğreniyor olacaklardır). Bu tür bir asimilasyonla, mobil oyun ve kodlama eğitimi birleştirilebilecektir.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlanan VEX Robotics VEXIQ ve VEXEDR robotları tamda istenildiği gibi oyun ve kodlama eğitimini birleştirebilmektedir.

Ancak, bu, öğretmen yetersizliğinin barikat haline geldiği bir başka alandır. Öğretmenler, açıkçası bu yeni araçlara veya üstünde uzmanlaşılmış olunması gereken ders konularına, devamlı bir erişime sahip olmaz ve bunları sınıfta birleştirerek bir bütün oluşturamazlar. Eğer biz STEM bilgisini öğrenme ve geliştirmeleri için çocuklara (eğitim) araçları verilmesini bekliyorsak, aynı zamanda öğretmenlere de daha fazla olmasa da eşit öğrenim kaynağı ve fırsatı vermek zorundayız.

Gerek kodlama eğitimini , gerek stem eğitimini Bilişim Öğretmenlerinin vermeleri çok doğru olacaktır.Fakat öğretmenlerimizin atama sıkıntısı söz konusu olduğu için Bibip.org için gönüllü çalışan okullarda görev yapan gönüllü il temsilcilerimiz sayesinde okullarda Robotik Kodlama Atölyeleri ve Çocuklara Kodlamanın Faydalı olduğunu gösteren eğitici programları anlatmaya tüm illerimizde başlamış bulunmaktayız.