/Öğrenciler kodlama eğitimini eğlenerek öğrendiler.

Öğrenciler kodlama eğitimini eğlenerek öğrendiler.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen ’Geleceğin Programcıları Genç Dahiler Projesi’ne ait tanıtım ve yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında öğrencilerle ‘’Kodlama Saati’ etkinliği yapıldı.

180’den fazla ülkede gerçekleştirilen ve milyonlarca öğrenciye ulaşmış küresel bir hareket olan Kodlama Saati etkinliğinde, 9 farklı okuldan toplam 82 çocuk tüm dünya ile aynı anda kodlama yaptılar. Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte, her yaştan öğrenci ve öğretmen katılım gösterdi.

Kodlamanın küçük yaşlarda öğrenilmesinin önemli olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Koca, “Facebook’un kurucusu Zuckerberg kod yazmayı 9 yaşında öğrenmiştir. Bugün dünyanın en büyük bilgisayar devi olan Bill Gates ilk programını 13 yaşında yapmıştır. Erken yaşlarda henüz çocuğun zihni yalnızca bilgisayar oyunlarıyla dolmamışken ona programın nasıl oluştuğunu anlatmak onlar açısından oldukça önemlidir diye konuştu. Kod okur yazarı olmak geleceğin sihirbazı olmaktır. Geleceğin dâhilerinin bizim çocuklarımız arasından çıkacağına inanıyorum” dedi. Bibip.org ve tüm çalışanlarıda kodlama saati etkinliğine katılarak konunun önemi hakkındaki görüşlerini çocuklara anlatarak örnek uygulama yaptırdı.

Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Mutlu Nisa Ünaldı Coral ise, kodlama eğitimlerinde neler yapıldığını anlatarak, “Bu etkinlik tüm dünyada yaklaşık 180 ülkede milyonlarca öğrencinin aynı anda gerçekleştirdiği bir etkinlik olarak karşımıza çıkıyor.

Konuşmaların ardından proje ekibinde yer alan hocalara sertifikalarını verdi. Öğrenciler etkinlik sonunda tablet bilgisayarlar ile Bibip.org ekibinin hazırlamış olduğu strach oyununu oynarken kodlamanın ne kadar eğlenceli olduğunu ifade ettiler. Verilen eğitim sayesinde öğrenciler, sistematik düşünme, problem çözebilme, hafıza becerilerini geliştirme, karar verme ve eleştirel düşünme gibi konularda kendilerini geliştirebileceklerini farketti.