/Geleceğimiz olan çocuklarımız geleceğin mühendisleri olarak T-Rex’i üretti.

Geleceğimiz olan çocuklarımız geleceğin mühendisleri olarak T-Rex’i üretti.

Geleceğimiz olan çocuklarımız geleceğin mühendisleri olarak T-Rex’i Üretti.

Zeytinburnu’nda eğitim gören bir grup öğrenci, geleceğin bilim adamları olabilmek için kolları sıvadı. Zeytinburnu Belediyesi bünyesindeki Veliefendi Bilgi Evi’nde geçtiğimiz aylarda başlatılan robot yapım atölyesine katılan minik öğrencilere çeşitli materyallerle robot yapmayı öğreniyor.

Eğitimde öncelikle robot yapım aşamasında kullanılan materyaller Bibip.org  il temsilcilerimizin verdiği uygulamalı anlatım dersleriyle gösterilerek anlatıldı. Böylece öğrenciler materyalleri tanıma ve kullanma fırsatı buldu. Sonraki aşamalarda öğrencilere, grup halinde çalışabilme bilincini aşılamak adına beraber çalışmalar yaptırıldı.  Robot yapım eğitimi ise toplamda 5 aşamadan oluşuyor. Atölye çalışmaları tamamlandığında ise öğrencilerden tamamen kendi hayal ürünleri olan bir robot tasarımı yapmaları isteniyor.

 

AMAÇ, GELECEĞİN MÜHENDİSLERİNİN YETİŞMESİNE KATKI SAĞLAMAK

 

Türkiye’nin robotik alanlardaki çalışmalarda henüz istenen düzeyde olmadığını dile getiren İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Şişman, başarı için gerekli eğitimlerin çocuk yaştan itibaren verilmesi gerektiğini vurguladı.

Çocukların teknik becerilerini geliştirmeyi amaçlayan projenin detayları hakkında bilgi veren Şişman, “21. yüzyıl becerileri diyoruz. Eleştirel düşünme, problem çözme, fen ve matematik. Çocuklar, bu bilgilerle donatılmalı, yazılım ve kodlama bilmeli artık bütün çocuklara kodlama öğretmeliyiz. Amerika’da bu şekilde eğitimlerde revizyon yapıldı. Çocuklara kodlama öğretmeye çalışıyorlar. Burada ne yapıyoruz? Bizim buradaki hedefimiz devlet okulunda okuyan çocuklar. Özel okullarda az çok çalışmalar yapılıyor ama devlet okulundaki çocuklar bu konuda biraz şanssızlar. Biz de bir nevi fırsat eşitliğini yakalamak ve o çocukları bir şekilde geleceğin mühendisleri haline getirmek için çabalıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Devlet okullarında henüz yaygınlaştırılmamış olması nedeniyle , Bibip.org devlet okullarından gelen talebe göre Kodlama eğitimi atölyeleri kurmakta ve gönüllü devlet okullarımızda görev yapan il temsilcilerimiz sayesinde kodlama eğitimini anlatarak öğretmeye 81 ilimizde başlamış bulunmaktadır.

 

KURS BİTTİĞİNDE KENDİ ROBOTLARINI YAPABİLECEKLER

 

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evi’ne gelen öğrencilerin robot yapım teknolojisine ilişkin her aşamayı öğrendiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Burak Şişman, “Robot yapmak disiplinler arası bir iş. Makine mühendisliği bilgisi gerekir, elektrik mühendisliği bilgisi gerekir ve bilgisayar mühendisliği bilgisi gerekir. Biz burada onunla ilgili robotlar yaptırıyoruz. Dolayısıyla makine öğretiyoruz, makine hareket kanunlarını öğretiyoruz. Elektronik öğretiyoruz, elektronik devreler nasıl işliyor motorlar, sensörler nasıl görev görüyor onları öğretiyoruz. Daha sonra programlama öğretiyoruz. Hepsini birleştirdiğimiz zaman çocuklar robot yapabiliyorlar. Önce küçük küçük robotlarla başlıyorlar daha sonra bir problem çözmeye dayalı büyük robotlar yapabilir hale geliyorlar” şeklinde konuştu.