/İngilizce biliyor musun? yerine ‘Kodlama biliyor musun? diye sorulacak..

İngilizce biliyor musun? yerine ‘Kodlama biliyor musun? diye sorulacak..

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen Kocaeli Bilişim Fuarında ilgi oldukça büyüktü. Bibip.org il temsilcilerimizle birlikte bizde bu fuarda yer aldık ve gelişen teknolojiyi tüm halkımıza uygulamalı robot kiti kullanarak tanıtmış olduk. İlgi büyüktü , hem eğlendik , hem bilgi verdik. Anne babaları ve çocukları bilinçlendirdik.

Sadece üretim tarzı olarak değil , ekonomi, ticaret hayat tarzı ve her şeyin ardı ardına değiştiği hızlı bir çağda dijital çağı artık iliklerine kadar hissetmeye başladığımızı toplumun küçüğünden yaşlısına kadar herkesin hissettiğinin farkındayız.

Bu yeni çağda üretimin insandan bağımsız hale geleceğini hepimiz biliyoruz. Üretim biçimleride tamamen değişecek . “Artık bu çağda vasıfsız iş gücünün yerini robotlar alıyor ama bu moralimizi bozmamalı, çünkü bu robotları geliştirecek ve yazılımını yazacak olanlar yine insanlar olacak. Yapılan bir çalışmaya göre, 600 vasıfsız eleman işini kaybederken bin vasıflı elemana ihtiyaç duyulacak.

2015 yılında  dünyada 2 milyar internet kullanıcısı varken, bugün dünya nüfusunun yüzde 51’inin, yani 3 milyar 800 milyon insanın internet kullanıcısı olduğunu ve bu sayının 2022’ye kadar 6 milyara ulaşmasını bekliyoruz.

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının oranı yüzde 57’ye yükseldi. 2023 yılında bilgisayar kullanıcısı oranımızı yüzde 80’e ulaşması bekleniyor.
Yeni çağda kodlama eğitimine önem vermemiz gerekiyor.

Bibip.org Yönetim Kurulu başkanımız Sayın Namık Kemal YILDIRIM bilgisayar kullanıcısının artmasının  avantaj kadar riskide beraberinde getirdiğini belirtti. “Bu riskleri minimize etmek için TÜBİTAK Pardus’u geliştirdi. Özellikle dışarıdan gelen saldırılara çok daha güçlü karşı koyma şansımız oluyor. Dünyada herkesin kullandığı bir işletim sistemi aslında herkesin saldırısına da açık bir işletim sistemidir. Türkiye, Pardus’u geliştirdiği için saldırı konusunda da oldukça şanslı ifadesinde bulundu.

Yeni çağa hazır olmanın yolunun kodlama eğitimine önem vermekten geçtiği belirtildi.

Bibip.org yönetim kurulu başkanımız “Önümüzdeki süreçte ‘İngilizce biliyor musun?’ sorusunun yerine ‘Kodlama biliyor musun?’ sorusu gelecek. Kodlama bilmeyen bu çağda artık çağ dışı kalacak. Bu kodlama seferberliğine belediyelerimiz ve üniversitelerimizle seferberliklere başlamalıyız. İşte bu fuar bu noktada farkındalığın oluşturulması, bu alanda gençlerimizin, çocuklarımızın ve velilerimizin yönlendirilmesi açısından son derece önemli bir fuar.”  diye belirtti.